Skansen w Olsztynku (5km)

Skansen w Olsztynku należy do jednych z najstarszych w Polsce.

Zgromadzono w nim 73 obiekty dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii i Mazur, Powiśla i Małek Litwy, o zróżnicowanych funkcjach i budowie. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe.

Położony na skraju miasta skansen jest wiernym odzwierciedleniem typowego pejzażu regionu: lasy przeplatają się z polami, są również oczka wodne i bagna. Zwiedzający mają wrażenie, że przenieśli się do sielskiej wioski sprzed lat. Podwórka wypełniają zwierzęta, a wnętrza domostw wyglądają tak, jakby domownicy opuścili je tylko na chwilę.

Wieś w skansenie sprawia wrażenie samowystarczalnej: są tu olejarnia, kuźnia i młyn wodny, a w górze dostojnie skrzypią skrzydła drewnianych wiatraków. Warto zobaczyć też kryty strzechą kościół, który co niedzielę ożywia liturgia mszy świętej. Na gości czeka także dwustuletnia karczma, a w niej smacznie przyrządzone ryby z okolicznych jezior. Będąc w okolicy Olsztyna nie można zapomnieć być zajechać w to magiczne miejsce by cofnąć się w czasie zobaczyć jak żyli nasi przodkowie.

 

 

 

 

 

powrót

Udostępnij post

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
Copyright © Ośrodek Kołatek 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym. Administrator danych, Polityka Prywatności

COVID-19 Sprawdź jakie procedury stosujemy, w związku z pandemiąwięcej